Tusk elszabadult: terrorista támadásokkal vádolja Oroszországot
A lengyel kormányfő hangsúlyozza, az orosz–ukrán háború befejezése után Kijevnek komoly biztonsági garanciákra lesz szüksége.
Slawomir Mentzen felvetette az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások leállítását is.
„Ha Ukrajna korlátozásokat akar bevezetni a lengyel gyümölcs és zöldség importjára, akkor fel kell tenni a kérdést, hogy mit gondol a fegyverek és lőszerek Ukrajnába történő exportjának lengyel tilalmáról” – vetette fel az X-en (Twitter) Slawomir Mentzen lengyel politikus, aki szerint
Ukrajna valószínűleg túl jól áll az Oroszországgal vívott háborúban, ha most kereskedelmi háborút akar indítani Lengyelországgal.”
Mentzen a Szejmben is képviselettel rendelkező Új remény nevű formáció elnöke, amely pár tegyébként részese a Konföderáció radikális jobboldali pártszövetségnek is. A mérések szerint körülbelül 10-11 százalékon álló pártszövetség egyébként mindig is híres volt arról, hogy nem foglal el annyira ukránbarát álláspontot a másfél éve folyó háborúban, mint a rajtuk kívüli teljes lengyel politikai spektrum.
(A német származású Mentzen másik közösségi oldalát, az Instagram-fiókját egyébként éppen két napja – a közelgő parlamenti választások előtt egy hónappal – tiltotta le a Meta, amit Mentzelék választási beavatkozásként értékeltek.)
Annak ellenére, hogy a háború 2022. február 24-i eszkalációja óta Lengyelország Ukrajna egyik legelkötelezettebb támogatója, Varsó és Kijev viszonya meglehetősen egyoldalú. Miközben a lengyelek minden eszközzel támogatják az ukránokat, Volodimir Zelenszkij és a kormány olyan szimbolikus gesztusok megtételére sem volt hajlandó, minthogy népirtásként ismerje el a volhíniai tragédiát, és bocsánatot kérjen a történtekért. Az 1943-ban kezdődött pogromokban a Sztyepan Bandera által fémjelzett Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) több mint százezer lengyelt mészárolt le – emlékeztet a hír kapcsán a Mentzen bejegyzéésról szintén beszámoló Magyar Hírlap.
Az ügy előzményei közé tartozik, hogy Kijev azzal fenyegette meg a lengyeleket, a szlovákokat és Magyarországot is, hogy beperli őket a WTO-nál, amiért korlátozásokat vezettek be bizonyos ukrán mezőgazdasági termékekre. Az ukránok válaszul felvetették a lengyel zöldség-és gyümölcs import megtiltását is.
Nyitókép: Celestino Arce / NurPhoto / AFP